منو اصلی
پیوندهای مرتبط

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9867
 بازدید امروز : 1177
 کل بازدید : 6480487
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/2344
پنج شنبه ١٠ فروردين ١٤٠٢

استان اردبیل :

استان کهن و پرنقش و نگار اردبیل با مساحتی بالغ بر 17953 کیلومتر مربع در شمال غرب فلات ایران واقع شده و حدود 9/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان بین مختصات جغرافیایی 37.45 تا 39.42 عرض شمالی و 48.55 تا 47.3 طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است و از شمال با جمهوری آذربایجان همسایه بوده ونزدیك به 5/282 كیلومتر مرز مشترك آبی وخاكی با این كشور دارد. از سمت شرق با استان گیلان و از سمت غرب با استان آذربایجانشرقی و از جنوب با استان زنجان هم جوار است. استان اردبیل از نواحی سردسیر كوهستانی محسوب می شود و به طورکلی از نظر ویژگیهای حرارتی، سرد بودن ویژگی مشترك تمامی گونه های اقلیمی استان است. حتی قسمت شمالی استان كه به جهت پست بودن منطقه دارای اقلیم معتدل است به طور متوسط 50 روز در سال شاهد یخبندان می باشد میزان نزولات جوی در استان اردبیل به طور متوسط بین 250 تا 600 میلی متر در سال نوسان دارد. معروفترین و بزرگترین رشته كوههای استان سبلان و طالش است. سبلان با ارتفاع 4811 متر و وسعتی معادل 6 هزار کیلومتر مربع در بین دو دشت پهناور اردبیل و مشگین در منتهی الیه شرقی رشته كوه قوشا داغ واقع شده و بلندترین نقطه استان به شمار می آید. این آتشفشان خاموش با مناظر بدیع و نعمات فراوان اطراف خود از زیباترین قلل جهان محسوب می شود و پست ترین نقطه آن با ارتفاع 50 متر از سطح دریا در دشت مغان میباشد. كوهستان عظیم وآتش فشان سبلان كه به زبان آذری ساوالان خوانده می شود از كوه های متعدد بلندی چون صائین ، نرمیق ، قوشه داغ ، و… تشكیل شده است. دامنه های این كوهستان در بخش مركزی از چهارسو به شهرستان های مشکین شهر و اهر در شمال ، تبریز در مغرب ، سراب درجنوب و اردبیل در شرق مشرف می باشد. سبلان به شكل مخروط زیبائی است و دهانه آتش فشان خاموش آن در حال حاضر به صورت دریاچه ای در آمده است. اطراف این دریاچه در تمام سال پوشیده از برف و یخ است. قله اصلی یا آتش فشان آن به نام "سلطان ساوالان" بلندترین نقطه آذربایجان و پس از دماوند بلندترین قله ایران است. کوهستان ساوالان از كانون های مهم آبگیر دائمی رودهای آذربایجان می باشد. دامنه های شمالی آن به دره رود قره سو و اهرچایی و دامنه های جنوبی آن به شاخه ها ی آجی چای منتهی می گردد. بنابراین سبلان بخش عمده ای از آب های حوضه رود ارس و دریاچه ارومیه را تامین می كند در دامنه های سبلان چشمه های فراوان آب گرم وآب سرد معدنی وجود دارد كه در فصول مختلف مورد استفاده اهالی وگردشگران قرار می گیرد. در بالای قله سبلان حفره ای وجود دارد كه دهانه آتش فشان سبلان بوده است و امروزه به صورت دریاچه ای در فصل گرم ظاهر میگردد.

 

آبدرماني استان اردبیل :

چشمه هاي آب معدني در شهر سرعین  يا ‹‹سرقين›› در باختر شهر اردبیل واقع شده و فاصله آن تا اردبیل 28 كيلومتر است. سرعین به يمن چشمه های آب گرم و معدني خود در گذشته و حال مورد توجه و علاقه مردم قرار داشته است. در حال حاضر سالانه صدها هزار نفر به اين شهر مي روند. آب گرم سرعین متشكل  از چشمه های آب گرم فراواني از جمله قره سو، ساري سو، گاوميش گلي، گزال، آب پهن، آب يل سويي، آب چشم، قهوه خانه و بش باجي لار است. مجتمع آبدرماني سبلان به عنوان بزرگترين مجتمع آبدرماني خاورميانه با امكانات و استخرهاي متعدد سرپوشيده و حوضچه‌هاي آبگرم تحت فشار (جكوزي)، سوناي خشك و بخار، دوشها و وان‌هاي انفرادي متعدد، خدمات پزشكي و درماني مجزا براي مردان و زنان، پاركينگ اختصاصي و ساير امكانات مورد نياز منطبق با آخرين استانداردهاي جهاني آبدرماني‌هاي دنيا درداخل شهر سرعين واقع شده كه آماده ارايه خدمات به مسافران است. زيربناي آن هفت هزار

مترمربع و در دو طبقه مجزا جهت پذيرايي و سرويس دهي براي مردان و زنان احداث شده است.  چشمه آب معدني سرد بیله درق در سه كيلومتري شمال سرعین در دره اي واقع شده است كه از نقاط مختلف زمين خارج مي شود. اطراف چشمه را رسوب هاي آبرفتي حاصل از تخريب و تجزيه سنگ هاي آذرين و سخت منطقه فرا گرفته است. آب چشمه بيله دره از دسته آب هاي بيكربناته كلسيک سرد با Ph اسيدي و رسوبات خشک اندک است.آبگرم سردابه تقريبادر 24 كيلومتر اردبیل واقع شده.  آب اين چشمه از كف استخر بزرگي كه با گاز ييدروژن سولفوره همراه است از چندين شكاف طبيعي زمين بيرون مي آيد وارد استخر ديگري مي شود و از آنجا به پايين دره جريان مي يابد. ارتفاع چشمه از سطح دريا 1820 متر است.
 

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی:

بقعه تاريخی شیخ صفی منسوب به شيخ صفی الدين اردبيلی جد شاهان صفوی است که پس از درگذشت وی در سال 735 به دست فرزندش شيخ صدرالدين موسی ساخته شد. در دوران حکومت صفويه اين آرامگاه مورد توجه و احترام ويژه شاهان صفوی قرار گرفت و بناهای ديگری به آن افزوده شد. بقعه شيخ صفی دارای هشت بخش اصلی به نامهای مسجد جنت سرا، قنديل خانه، حرم خانه، چينی خانه، چله خانه، شربت خانه،  گنبدالله الله و شهيد گاه است. حمام و آشپزخانه از بخش های مهم اين مجموعه است که در کاوش های اخير شناسايی شده است. به نوشته جهانگردان غربی، در اين مکان، روزانه به بيش از هزار نفر در سه وعده غذا داده می شد. به جز آرامگاه شيخ صفی، مزار شاه اسماعيل صفوی و تنی چند از شاهزادگان صفوی و سرداران قزلباش و شهيدان جنگ چالدران و شروان نيز در اين بقعه قرار دارد. مجموعه تاریخی بقعه شيخ صفی الدين اردبيلی در ميدان عالی قاپو در شهر اردبيل واقع شده و همه ساله پذیرای تعداد بسیار زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی می باشد. کارشناسان حاضر در این مجموعه تلاش می کنند با ارائه توضیحات فنی و کارشناسی کافی به میهمانان ایرانی و خارجی رضایت عموم بازدیدکنندگان را جلب نمایند. بازدید از موزه شیخ صفی در شهر اردبيل ضمن اینکه برای بازدید کنندگان گویای عظمت تاریخی ایران زمین است بلکه آثار ارزشمند هنری موجود در این مجموعه از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار بوده و خاطره بیاد ماندنی برای گردشگران شهر اردبیل می باشد. لازم به یادآوری میباشد که این اثر عظیم و جاودانه تاریخی، در سال 1389 ثبت جهانی گردیده است.

 

کوه سبلان

سبلان نام کوهی است مرتفع در شمال غرب کشور ایران و در استان اردبیل . نام این کوه از دو بخش "ساب" و "آلان" تشکیل شده است که به ترتیب به معنای "پیام" و "گیرنده" است یعنی "سبلان" به معنی "گیرنده پیام" است .سبلان سومین قله بلند ایران و یک کوه آتشفشانی غیر فعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی معروف الوارس مورد توجه گردشگران می‌باشد.در جبهه غربی قله سلطان و در کنار جانپناه سنگی به شکل عقاب به نام قارتال (ترکی آذربایجان به معنی عقاب) قراردارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده‌است.این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده است.کوه سبلان در شمال شرقی و در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر واقع است. این کوه در طول جغرافیایی ۴۷ درجه و ۵۰ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۸درجه و ۱۷دقیقه شمالی قرار گرفته‌است. برای این کوه عظیم ۶۰ کیلومتر طول و ۴۵ کیلومتر پهنا تخمین می‌زنند و سطحی که به وسیله آن در آذربایجان قرار گرفته نزدیک به ۶۰۰۰ کیلومتر مربع است.

 

 

صفحه اصلي|پیام مدیر کل|معرفی استان|تماس با ما|گالری عکس|پرسشهای متداول|دستورالعمل بروز رسانی سایت 
Copyright © 2011 Ardebil Technical & Vocational Training Organization - All rights reserved